Offcanvas

<h1>Zippy Frames European Animation and Independent Animation Portal</h1>

 The complete line-up (short films excluding student films) of the 2019 Annecy Festival.

There seem to be some familiar names at the 2019 Annecy Festival edition, which seems to want to build a tradition of re-occurring filmmakers in its yearly selection slate, at the same time keeping a clear distinction between narrative and more experimental worlds (the latter relegated to the "Off Limits" category).

The 2019 selection, 40 Shorts and 8 for the Off-Limits category, 23 for the Perspectives category, 9 in the Young Audience category) brings new films from Franck Dion (Per Aspera Ad Astra), Regina Pessoa (Tio Tomas), Dahee Yeong (Movements).

The Sundance-premiered, 26-minute film Acid Rain by Polish Tomek Popakul also screens in competition, as well the Rotterdam-premiered The Juggler by Skirmanta Jakaite (Lithuania/ France).


The Juggler

Chintis Lundgren finds another Annecy spot with Toomas Beneath the Valley of the Wild Wolves (Croatia/Estonia), while another Estonian Kristjan Holm competes with Elu. Mirai Mizue, Bruno Collet, Michael Frei, Natalia Mirzoyan, Lucija Mrzljak are equally strong names to check their films.

Thomas Renoldner competes in the Off-Limits category with Don't Know What; experimental director Max Hattler is also there with Matter and Motion. There are interesting names in the Perspectives Section: Daniel Suljic (From Under Which Rock Did They Crawl), Anu-Laura Tuttelberg (Winter In Rainforest)


Winter In Rainforest

In the Young Audiences section, check Martin Smatana's Berlin-premiered The Kite.

The Kite

Out of 3,000 submissions from 86 countries (in all competition categories) 45% were directed or co-directed by women. Most represented countries being USA, France, and United Kingdom.

The exceptionally high standard is reflected in the Short Films selection 2019. An international competition where everyone rubs shoulders, Annecy Cristal Award winners (Regina Pessoa, Dahee Jeong, Franck Dion), with award-winning filmmakers, who were just students (Wiep Teeuwisse, Nadja Andrasev, Jenny Jokela and Michael Frei), competition regulars (Xi Chen, Chintis Lundgren, Jean-Claude Rozec, Donato Sansone and Mirai Mizue) and genuine discoveries that we can’t wait to show you (Valerie Barnhart, Canadian, Di Liu, Chinese, Pedro Casavecchia, Argentinian, Aria Covamonas, Mexican and Nykyta Lyskov, Ukranian) - Marcel Jean, artistic director.

 
The official selection for the Festival was carried out by the Artistic Director, Marcel Jean and the Films & Programming team, Laurent Million, Yves Nougarède and Sébastien Sperer, accompanied by Peggy Zejgman-Lecarme, director of Cinémathèque de Grenoble, in their task for selecting the short films in competition.

Short Films in Competition

  • Acid Rain, Directed by: Tomasz POPAKUL. Country: Poland
  • Bavure,Directed by: Donato SANSONE. Country: France
  • Bridge, Directed by: Di LIU. Country: China
  • Briljantsuse Demonstratsioon Neljas Vaatuses, Directed by: Lucija MRZLJAK, Morten TSINAKOV. Country: Croatia, Estonia
  • Deszcz, Directed by: Piotr MILCZAREK. Country: Poland
  • Elu24, Directed by: Kristjan HOLM. Country: Estonia
  • Flut, Directed by: Malte STEIN. Country: Germany
  • Girl in the Hallway, Directed by: Valerie BARNHART. Country: Canada
  • Gun Shop, Directed by: Patrick SMITH. Country: USA
  • Hideouser and Hideouser, Directed by: Aria COVAMONAS. Country: Mexico
  • Intermission Expedition. Directed by: Wiep TEEUWISSE. Country: Netherlands
  • Je sors acheter des cigarettes, Directed by: Osman CERFON. Country: France
  • Kids, Directed by: Michael FREI. Country: Switzerland
  • Kohannia, Directed by: Nykyta LYSKOV. Country: Ukraine
  • Le Cortège, Directed by: Pascal BLANCHET, Rodolphe SAINT-GELAIS. Country: Canada
  • Le Mans 1955, Directed by: Quentin BAILLIEUX. Country: France
  • Live a Little, Directed by: Jenny JOKELA. Country: Germany, United Kingdom
  • Lola, the Living Potato, Directed by: Leonid SHMELKOV. Country: France, Russia
  • Mémorable, Directed by: Bruno COLLET. Country: France
  • MIMI, Directed by: Lisa FUKAYA. Country: Denmark
  • Movements, Directed by: Dahee JEONG. Country: South Korea
  • My Generation, Directed by: Ludovic HOUPLAIN. Country: France
  • Nuit chérie, Directed by: Lia BERTELS. Country: Belgium
  • Per Aspera Ad Astra, Directed by: Franck DION. Country: France
  • Per tutta la vita, Directed by: Roberto CATANI. Country: France, Italy
  • Piat minut do moria, Directed by: Natalia MIRZOYAN Country: Russia
  • Pulsión, Directed by: Pedro CASAVECCHIA. Country: Argentina
  • Selfies, Directed by: Claudius GENTINETTA. Country: Switzerland
  • Sous la canopée, Directed by: Bastien DUPRIEZ. Country: France
  • Story, Directed by: Jolanta BANKOWSKA. Country: Poland
  • Symbiosis, Directed by: Nadja ANDRASEV. Country: France, Hungary
  • Têtard, Directed by: Jean-Claude ROZEC. Country: France
  • The Dawn of Ape, Directed by: Mirai MIZUE. Country: Japan
  • The Elephant's Song, Directed by: Lynn TOMLINSON. Country: USA
  • The Flood Is Coming, Directed by: Gabriel BÖHMER. Country: United Kingdom
  • The Juggler, Directed by: Skirmanta JAKAITE. Country: Lithuania, France
  • The Levers, Directed by: Boyoung KIM. Country: South Korea, USA
  • The Six, Directed by: Xi CHEN, Xu AN. Country: China
  • Tio Tomas, Directed by: Regina PESSOA. Country: Canada, France, Portugal
  • Toomas Beneath the Valley of the Wild Wolves, Directed by: Chintis LUNDGREN. Country: Croatia, Estonia, France

 Off-Limits Short Films in Competition

  • A Year Along the Geostationary Orbit, Directed by: Felix DIERICH. Country: Germany
  • But One Bird Sang Not, Directed by: Pierre HÉBERT. Country: Canada
  • Dont Know What, Directed by: Thomas RENOLDNER. Country: Austria
  • L'Espace commun, Directed by: Raphaële BEZIN. Country: France
  • Leaking Life, Directed by: Shunsaku HAYASHI. Country: Japan
  • Matter and Motion, Directed by: Max HATTLER. Country: Hong Kong
  • Mustererkenntnis, Directed by: Thorsten FLEISCH. Country: Germany
  • Unsettled, Directed by: Tara KNIGHT. Country: USA
  • Perspectives Short Films in Competition
  • Azumah: The Ghanaian Hero, Directed by: Nii Ofei-Kyei DODOO. Country: Ghana
  • Bayn Bayn, Directed by: Dalyah BAKHEET. Country: Saudi Arabia
  • Chin Up, Directed by: Joanne SALMON. Country: United Kingdom
  • Dum Dum (De De Bom), Directed by: Benjamin HALL, Robin HALL. Country: United Kingdom
  • Giant Bear, Directed by: Daniel GIES, Neil CHRISTOPHER. Country: Canada
  • Gorgam-o-Gale Mibaram, Directed by: Amir Houshang MOEIN. Country: Iran
  • Ispod kojeg li su samo kamena ispuzali, Directed by: Daniel SULJIC. Country: Croatia
  • Jim Zipper, Directed by: Alexandre ROY. Country: Canada
  • Mascot, Directed by: Dohyung KIM. Country: South Korea
  • Memorie di Alba, Directed by: Andrea MARTIGNONI, Maria STEINMETZ. Country: Germany, Italy
  • Mom's Clothes, Directed by: Jordan WONG. Country: USA
  • Not Your Panda, Directed by: Tigris ALT. SAKDA. Country: Canada, China
  • Piece of Meat, Directed by: Jerrold CHONG, Junxiang HUANG. Country: Singapore
  • Por ahora un cuento, Directed by: Carla MELO. Country: Colombia
  • Red, Directed by: Ao CHEN. Country: China, United Kingdom
  • Sangro, Directed by: Thiago MINAMISAWA, Bruno CASTRO, Guto BR. Country: Brazil
  • Son of the Sea, Directed by: Abbas-Mohammad Hossein JALALI YEKTA-AZAM POUR. Country: Iran
  • Talv Vihmametsas, Directed by: Anu-Laura TUTTELBERG, Country: Estonia, Lithuania
  • Tany Mena, Directed by: Kim YIP TONG. Country: Germany, Mauritius
  • The Person in Crevice, Directed by: Tingting LU. Country: China
  • Udahnut zivot,  Directed by: Ivana BOSNJAK, Thomas JOHNSON. Country: Croatia
  • Violent Equation, Directed by: Antonios NTOUSSIAS, Country: Greece
  • Y así aparecieron los ríos, Directed by: Miguel ARAOZ CARTAGENA. Country: Peru

Young Audiences Short Films in Competition

  • Bone Mother, Directed by: Sylvie TROUVÉ, Dale HAYWARD. Country: Canada
  • Dobroe serdtse, Directed by: Evgeniya JIRKOVA. Country: Russia
  • Grand Loup & Petit Loup, Directed by: Rémi DURIN. Country: Belgium, France
  • Le crocodile ne me fait pas peur, Directed by: Marc RIBA, Anna SOLANAS. Country: Spain
  • Le Renard et l'Oisille, Directed by: Samuel GUILLAUME, Frédéric GUILLAUME. Country: Belgium, Switzerland
  • Mon papi s'est caché, Directed by: Anne HUYNH. Country: France
  • Nest, Directed by: Sonja ROHLEDER. Country: Germany
  • Sarkan, Directed by: Martin SMATANA. Country: Czech Republic
  • The Wheat Keeper, Directed by: Haitao BAI. Country: China

The official selection of the Graduation Films and TV and Commissioned Films will be revealed at the end of March. Feature Films in competition will be announced during the press conference 15th April, along with the VR Works. Annecy Festival takes place 10-15 June 2019 in Annecy, France.

Want to read more articles like this?

   

 

 

 

Support Zippy Frames

Keep this professional animation journalism effort relevant and updated. Become a Zippy Frames patron