Annecy Festival 2020 Winners

Annecy Festival 2020 Winners

Annecy Festival 2020 Winners

Feature Films:

Jury:
Corinne DESTOMBES, Head of Development, Folimage / France
Benoit PAVAN, Journalist, Agence France-Presse / France
Dominique SEUTIN, Director, Anima Festival / Belgium

Cristal for a Feature Film: Calamity, A Childhood of Mary Jane Canary by Rémi Chayé


Jury Award: The Nose or the Conspiracy of Mavericks" - Andrey Khrzhanovsky

Jury Mention: Kill It and Leave this Town by Mariusz Wilczynski

Contrechamp Competition

Jury:
Blies brothers (Nicolas Blies & Stéphane Hueber-Blies), Writers-Directors, a_BAHN, Luxembourg
Abi FEIJO, Producer, Director / Portugal
Joanna PRIESTLEY, Director, Priestley Motion Pictures / USA

Contrechamp Award: My Favorite War - Ilze Burkovska Jacobsen


Contrechamp Jury Distinction: The Shaman Sorceress by Jae-huun Ahn

Short Films:

Jury:
Matt KASZANEK, Director, Animation Is Film Festival, USA
Naomi VAN NIEKERK, Director, Dryfsand / South Africa
Denis WALGENWITZ, Director / France

Cristal for a Short Film: The Physics of Sorrow, Theodore Ushev



Jury Award: Homeless Home by Alberto Vázquez



"Jean-Luc Xiberras" Award for First Film: The Town by Yifan Bao

Jury Distinction (ex aequo): Genius Loci by Adrien Merigeau and Freeze Frame by Soetkin Verstegen



"Off-Limits" Award: Serial Parallels by  Max Hattler


TV and Commissioned Films

Jury:
Marco DE BLOIS, Artistic Director, Les Sommets du cinéma d’animation / Canada
Jeong Dahee JEONG,  Director & Producer, Between The Pictures / South Korea
Diane LAUNIER, Managing Director, Art Ludique Le Musée / France

Cristal for a TV Production:  "L’Odyssée de Choum (Shoom's Odyssey) by Julien Bisaro



Jury Award for a TV Serial: "Undone "The Hospital""  by Hisko Hulsing



Jury Award for a TV Special: "The Tiger Who Came to Tea" - Robin Shaw


Cristal for a Commissioned Film: "Lucky Chops "Traveler"" - Daniel Almagor, Raman Djafari



Jury Award for a Commissioned Film: Greenpeace "Turtle Journey"" by Gavin Strange


Graduation Films:

Jury: Graduation Films & Off-Limits Short Films

Signe BAUMANE, Director & Producer, My Love Affair With Marriage / USA/Latvia
Jeannette BONDS, Festival Co-Founder & Director, Director & Producer / GLAS Animation, B&B Pictures / Panama/USA
Thomas RENOLDNER, Director & Head of Selection, Animation Avantgarde at Vienna Shorts Filmfestival / Austria

Cristal for a Graduation Film:  Naked by Kirill Khachaturov


Jury Award: Pile by Toby Auberg



Jury Distinction: Sura by Hae-Ji Jeong


VR Works:

Jury:
Myriam ACHARD, Chief, New Media Partnerships & PR, Centre PHI / Canada
Mathias CHELEBOURG, Writer-Director, France, USA
Brandon OLDENBURG, Chief Creative Officer, Flight School Studio /USA

Cristal for the Best VR Work: Minimum Mass - Raqi Syed, Areito Echevarria

Jury Special Distinction for a VR film: Battlescar: Punk Was Invented By Girls

SIGN UP: Want to read more free articles like this? Sign up for Our Newsletter

Related Articles

FIND THE RIGHT FESTIVAL

Image

Zippy Frames is the premier online animation journal promoting European and Independent Animation animation since 2011

[email protected]

Zippy Frames

Quick Links