Oscar Qualifying Festivals for Animation Shorts

Peter Baynton, Charlie Mackesy:  The Boy, The Mole, The Fox And The Horse’ (Jordan Strauss/AP)

Here you have the full lists of the Oscar-qualifying film festivals for animation short films (and short films in general) that are eligible for the 96th Academy Awards (11 March 2024). The animation shorts that have won one of the prizes below between 1 October 2022, and September 30, 2023, may be eligible to submit for 96th Academy Awards consideration.

The list is divided into 4 parts: Animation Festivals, Short Film Festivals (with an animation short film component and award), Film Festivals (with a short/animation film component and award), and Film Awards(National Awards that include an animation award).

Documentary festivals and their awards are here included; animation is not a genre, and animation documentaries do compete in documentary festivals as well. Also, some of the 'National Competition' short film competition can give their prize to an animation film, so this category and award are also included.  The list is valid for the 2024 Academy Awards (to be updated for the 2025 Academy Awards).

A. Animation Festivals

ANIMA, THE BRUSSELS ANIMATION FILM FESTIVAL (Belgium)
Grand Prix Anima for Best International Short Film

Anima Festival at Zippy Frames

ANIMA MUNDI (Brazil)
Best Animation
(NB: The festival is no longer operational, but it is included in the official Academy Award-qualifying list. It is listed here only for reference)

ANIMAFEST ZAGREB – WORLD FESTIVAL OF ANIMATED FILM (Croatia)
Grand Prix - Best Short Film of the Festival

Animafest Zagreb at Zippy Frames

ANIMATION DINGLE (Ireland)
Best Irish Professional Short

Animation Dingle at Zippy Frames


ANIFILM – INTERNATIONAL FESTIVAL OF ANIMATED FILMS (Czech Republic)
International Short Films Competition: Best Short Film

Anifilm at Zippy Frames


ANIMATOR INTERNATIONAL ANIMATED FILM FESTIVAL (Poland)
Grand Jury Prize – The Golden Pegasus

Animator at Zippy Frames


ANIMAYO (Spain)
Grand Jury Prize
Best Animated Short Film in Spanish

Animayo at Zippy Frames


ANIMEST – INTERNATIONAL ANIMATION FILM FESTIVAL (Romania)
Animest Trophy

Animest at Zippy Frames

ANNECY INTERNATIONAL ANIMATION FILM FESTIVAL (France)
Cristal for a Short Film
Jury Award

Annecy at Zippy Frames

BUCHEON INTERNATIONAL ANIMATION FESTIVAL (South Korea)
BIAF Grand Prize

BIAF at Zippy Frames

CHILEMONOS INTERNATIONAL ANIMATION FESTIVAL (Chile)
Best International Animation Short Film
Best Latin American Animation Short Film

Chilemonos at Zippy Frames


CINANIMA INTERNATIONAL ANIMATED FILM FESTIVAL (Portugal)
Grand Prize – Espinho City Award

Cinanima at Zippy Frames

FEST ANČA INTERNATIONAL ANIMATION FESTIVAL (Slovakia)
Best Animated Short
Best Slovak Animated Short

Fest Anča at Zippy Frames

HIROSHIMA ANIMATION SEASON (Japan)
Grand Prix

Hiroshima Animation Season at Zippy Frames


KABOOM ANIMATION FESTIVAL (The Netherlands)
Best Short Film
Best Dutch Short Film

Kaboom Animation Festival at Zippy Frames

MANCHESTER ANIMATION FESTIVAL (U.K.)
Best Short Film

Manchester Animation Festival at Zippy Frames

Related:  Current Animation Festival Deadlines

OTTAWA INTERNATIONAL ANIMATION FESTIVAL (Canada)
Best Independent Short

OIAF at Zippy Frames

SIGGRAPH (USA)
Best in Show

SIGGRAPH at Zippy Frames

SPARK ANIMATION (Canada)
Best in Show

Spark Animation at Zippy Frames

STUTTGART FESTIVAL OF ANIMATED FILM (Germany)
Grand Prix International Competition

ITFS at Zippy Frames

Letter to A Pig by Tal Kantor was Oscar-qualified at the Anima Festival (Brussels) 2023

B. Short Film Festivals (with an animation component)

ASPEN SHORTSFEST (Colorado, USA)
 Best Animation
 Best Comedy
Best Documentary
Best Drama
Best Short Short

BENGALURU INTERNATIONAL SHORT FILM FESTIVAL (India)
Best Film in International Competition Section
Best Film in Indian Competition Section

BILBAO INTERNATIONAL FESTIVAL OF DOCUMENTARY AND SHORT FILM (Spain)
ZINEBI Grand Prize: International Short Film Competition
Mikeldi for Best Documentary Short Film

BLACK NIGHTS FILM FESTIVAL – PÖFF SHORTS (Estonia)
Best Short Animation
Best Short Live Action
Best Short Film - National Competition

PÖFF Shorts at Zippy Frames

BOGOTÁ SHORT FILM FESTIVAL – BOGOSHORTS (Colombia)
Best Animation Short Film – National Competition
Best Documentary Short Film – National Competition
Best Fiction Short Film – National Competition

BRUSSELS SHORT FILM FESTIVAL (Belgium)
 International Grand Prize
National Grand Prize

BUSAN INTERNATIONAL SHORT FILM FESTIVAL (South Korea)
Grand Prix International Competition
Grand Prix Korean Competition

CLERMONT-FERRAND INTERNATIONAL SHORT FILM FESTIVAL (France)
International Competition Grand Prix
National Competition Grand Prix

CURTAS VILA DO CONDE INTERNATIONAL FILM FESTIVAL (Portugal)
Grand Prix - International Competition
Best Short Film Prize – Portuguese Competition

DRAMA INTERNATIONAL FILM FESTIVAL (Greece)
Golden Dionysus – National Competition
Grand Prix – International Competition

Drama International Film Festival at Zippy Frames


ENCOUNTERS FILM FESTIVAL (U.K.)
Brief Encounters Grand Prix
Animated Encounters Grand Prix

Encounters at Zippy Frames

FLICKERFEST INTERNATIONAL SHORT FILM FESTIVAL (Australia)
Best International Short Film
Best Australian Short Film
Yoram Gross Award for Best International Animation
Best Documentary Short Film

GO SHORT INTERNATIONAL SHORT FILM FESTIVAL NIJMEGEN (The Netherlands)
Best European Short Animation Film
Best European Short Documentary Film
Best European Short Fiction Film
Best Dutch Short Film

HEARTLAND FILM: INDY SHORTS INTERNATIONAL FILM FESTIVAL (Indiana, USA)
Grand Prize for Animated Short
Grand Prize for Documentary Short
Grand Prize for Narrative Short

HOLLYSHORTS FILM FESTIVAL (California, USA)
 Best Short Film Grand Prize
Best Short Animation
Best Short Live Action
Best Short Documentary

IN THE PALACE INTERNATIONAL SHORT FILM FESTIVAL (Bulgaria)
Best Animation, International Competition
 Best Fiction, International Competition
Best National Film

INTERFILM INTERNATIONAL SHORT FILM FESTIVAL BERLIN (Germany)
Best Animation, International Competition
Best Live Action, International Competition

Interfilm Festival at Zippy Frames


IZMIR INTERNATIONAL SHORT FILM FESTIVAL (Turkey)
Best National Short Animation
Best National Short Fiction Film

LA SHORTS FEST (California, USA)
Best of Fest
Best Animation
Best Documentary
Best Foreign Film

LEBU INTERNATIONAL FILM FESTIVAL (Chile)
Best Short Film, International Fiction
Best Short Film, National Fiction
Best Short Film, International Animation

Trace by Asparuh Petrov was Oscar-qualified at Lebu International Film Festival (Chile)

LEUVEN INTERNATIONAL SHORT FILM FESTIVAL (Belgium)
Jury Award Best European Short Film
Jury Award Best Flemish Short Film

NORWEGIAN SHORT FILM FESTIVAL (Norway)
Best International Short Film
Best Norwegian Short Film
Best Short Documentary

OBERHAUSEN INTERNATIONAL SHORT FILM FESTIVAL (Germany)
Grand Prize of the City of Oberhausen
Grand Prize of the German Competition

ODENSE INTERNATIONAL FILM FESTIVAL (Denmark)
H.C. Andersen International Award
Best Danish Short Film
Børge Ring Animation Award
Best Short Documentary

PALM SPRINGS INTERNATIONAL SHORTFEST (California, USA)
Best of the Festival Award
Best Animation Short
Best Documentary Short
Best Live Action Short 15 minutes and under
Best Live Action Short over 15 minutes

RIO DE JANEIRO INTERNATIONAL SHORT FILM FESTIVAL (Brazil)
Grand Prix - International Competition
Grand Prix - National Competition

SHORT SHORTS FILM FESTIVAL (Japan)
Best Short – International
Best Short – Asia International
Best Short – Japan
Best Short – Animation
Best Short – Non-fiction

SHOW ME SHORTS FILM FESTIVAL (New Zealand)
Best NZ Film
Best International Film

TAMPERE FILM FESTIVAL (Finland)
International Competition Grand Prix
National Competition Main Prize less than 30 minutes
International Competition – Best Documentary

TEHRAN INTERNATIONAL SHORT FILM FESTIVAL (Iran)
Grand Prize

UPPSALA INTERNATIONAL SHORT FILM FESTIVAL (Sweden)
International Competition Grand Prix
National Competition Best Swedish Short

VIS VIENNA SHORTS FESTIVAL (Austria)
Jury Prize – Animation
Jury Prize – Documentary
Jury Prize – Fiction

Vienna Shorts at Zippy Frames

WINTERTHUR INTERNATIONAL SHORT FILM FESTIVAL (Switzerland)
Grand Prize for the International Competition
Prize for the Best Swiss Film
Promotional Award - International Competition

Remember How I Used to Ride A White Horse by  Ivana Bošnjak Volda & Thomas Johnson Volda was Oscar-qualified at Vienna Shorts

C.  Film Festivals (with a short film component and award)

ALCINE – FESTIVAL DE CINE DE ALCALÁ DE HENARES (Spain)
First Prize Alcine European Short Film Competition Award
First Prize City of Alcalá National Short Film Competition Award

AMDOCS – AMERICAN DOCUMENTARY FILM FESTIVAL (California, USA)
Best Short

AMERICAN BLACK FILM FESTIVAL (Florida, USA)
Short Film Award

AFI FEST (California, USA)
Grand Jury Prize – Animated Short
 Grand Jury Prize – Documentary Short
Grand Jury Prize – Live Action Short

ANN ARBOR FILM FESTIVAL (Michigan, USA)
Ken Burns Award for Best of the Festival
Chris Frayne Award for Best Animated Film
Lawrence Kasdan Award for Best Narrative Film

ATHENS INTERNATIONAL FILM AND VIDEO FESTIVAL (Ohio, USA)
Best Animation
Best Narrative

ATLANTA FILM FESTIVAL (Georgia, USA)
Best Animated Short Film
Best Documentary Short Film
Best Narrative Short Film

AUSTIN FILM FESTIVAL (Texas, USA)
Animated Short Jury Award
Documentary Short Jury Award
Narrative Short Jury Award

BENDFILM FESTIVAL (Oregon, USA)
Best Animated Short
Best Indigenous Short
Best Narrative Short

BERLIN INTERNATIONAL FILM FESTIVAL (Germany)
Golden Bear - International Shorts Competition

BERMUDA INTERNATIONAL FILM FESTIVAL (Bermuda)
Bermuda Shorts Award

BIG SKY DOCUMENTARY FILM FESTIVAL (Montana, USA)
Best Documentary Short
Best Mini-Doc

BLACKSTAR FILM FESTIVAL (Pennsylvania, USA)
Best Short Documentary
Best Short Narrative

BRONZELENS FILM FESTIVAL (Georgia, USA)
Best Short

CAIRO INTERNATIONAL FILM FESTIVAL (Egypt)
Youssef Chahine Award for Best Short Film

CALGARY INTERNATIONAL FILM FESTIVAL (Canada)
Short Film Grandy Jury Prize

CAMERIMAGE (Poland)
Golden Frog for Short Documentary

CAMDEN INTERNATIONAL FILM FESTIVAL (Maine, USA)
Best Short

CANNES INTERNATIONAL FILM FESTIVAL (France)
Palme d’Or – Best Short Film

CARTAGENA INTERNATIONAL FILM FESTIVAL (Colombia)
Best Short Film

CARTHAGE FILM FESTIVAL (Tunisia)
Golden Tanit for the Best Short Documentary

CHICAGO INTERNATIONAL CHILDREN’S FILM FESTIVAL (Illinois, USA)
 Best Animated Short Film – First Place (Professional Jury Awards Competition)
Best Live Action Short Film – First Place (Professional Jury Awards Competition)

CHICAGO INTERNATIONAL FILM FESTIVAL (Illinois, USA)
Gold Hugo – Animated Short Film Competition
Gold Hugo – Documentary Short Film Competition
Gold Hugo – Live Action Short Film Competition

CINEQUEST FILM FESTIVAL (California, USA)
Best Animated Short Film
Best Narrative Short Film: Comedy
Best Narrative Short Film: Drama

CLEVELAND INTERNATIONAL FILM FESTIVAL (Ohio, USA)
Best Animated Short Jury Award
Best Documentary Short Jury Award
 Best Live Action Short Jury Award

CORK FILM FESTIVAL (Ireland)
Grand Prix International Short
Grand Prix Irish Short
Grand Prix Documentary Short

DEADCENTER FILM FESTIVAL (Oklahoma, USA)
Best Short Animation
Best Short Live Action

DOC EDGE INTERNATIONAL DOCUMENTARY FILM FESTIVAL (New Zealand)
Best International Short
Best New Zealand Short

DOC NYC (New York, USA)
Shorts Competition – Grand Jury Prize Winner

DOCAVIV INTERNATIONAL DOCUMENTARY FILM FESTIVAL (Israel)
Best Short Film Award

DOCLISBOA INTERNATIONAL FILM FESTIVAL (Portugal)
Best Short Film in Competition

DOCUMENTA MADRID (Spain)
Jury Award for International Film
Jury Award for National Film

DURBAN INTERNATIONAL FILM FESTIVAL (South Africa)
Best Short Film

EDMONTON INTERNATIONAL FILM FESTIVAL (Canada)
Grand Jury Award for Best Animated Short
Grand Jury Award for Best Live Action Short
Grand Jury Award for Best Documentary Short

FESPACO - PANAFRICAN FILM AND TELEVISION FESTIVAL OF OUAGADOUGOU (Burkina Faso)
Golden Foal – Documentary Short Category

FLORIDA FILM FESTIVAL (Florida, USA)
Grand Jury Award for Best Animated Short
Grand Jury Award for Best Documentary Short
Grand Jury Award for Best Narrative Short

FOYLE FILM FESTIVAL (Northern Ireland)
Best International Short Film
Best Irish Short Film
Best Animated Short Film

FULL FRAME DOCUMENTARY FILM FESTIVAL (North Carolina, USA)
Jury Award for Best Short

GALWAY FILM FLEADH (Ireland)
James Horgan Award for the Best Animation Short
Best Short Documentary
Tiernan McBride Award for Best Fiction Short

GIJON INTERNATIONAL FILM FESTIVAL (Spain)
Principality of Asturias Award for Best Short Film

GUADALAJARA INTERNATIONAL FILM FESTIVAL (Mexico)
Best Iberoamerican Short Film
Rigo Mora Award for Best International Animated Short Film

GUANAJUATO INTERNATIONAL FILM FESTIVAL (Mexico)
Best Short Animation
Best Short Documentary International
Best Short Fiction International
Best Mexican Short Documentary

HAIFA INTERNATIONAL FILM FESTIVAL (Israel)
Live Action Short - Best Independent Award

HAMPTONS INTERNATIONAL FILM FESTIVAL (New York, USA)
Best Narrative Short Film
Best Documentary Short Film

HAWAII INTERNATIONAL FILM FESTIVAL (Hawaii, USA)
Best Short Film Award
Best Made in Hawaii Short Film Award

HUESCA INTERNATIONAL FILM FESTIVAL (Spain)
International Short Film Competition – First Prize
Iberoamerican Short Film Competition – First Prize
Documentary Short Film Competition – First Prize

HOT DOCS CANADIAN INTERNATIONAL DOCUMENTARY FESTIVAL (Canada)
Best International Short Documentary
Betty Youson Award for Best Canadian Short Documentary

HOT SPRINGS DOCUMENTARY FILM FESTIVAL (Arkansas, USA)
Best Documentary Short

JERUSALEM FILM FESTIVAL (Israel)
Diamond Award for Best Live Action Film

JIHLAVA INTERNATIONAL DOCUMENTARY FILM FESTIVAL (Czech Republic)
Best Documentary Short

IDFA – INTERNATIONAL DOCUMENTARY FILM FESTIVAL AMSTERDAM (Netherlands)
IDFA Award for Best Short Documentary

IMAGINENATIVE FILM + MEDIA ARTS FESTIVAL (Canada)
 Best Live Action Short Award

IT’S ALL TRUE – INTERNATIONAL DOCUMENTARY FILM FESTIVAL (Brazil)
Best Documentary of the International Short Film Competition
Best Documentary of the Brazilian Short Film Competition

KERALA INTERNATIONAL DOCUMENTARY AND SHORT FILM FESTIVAL (India)
Best Short Documentary

KRAKOW FILM FESTIVAL (Poland)
Golden Dragon for Best Short Film
Silver Dragon for Best Short Animated Film
Silver Dragon for Best Short Documentary
Silver Dragon for Best Short Fiction Film

LEEDS INTERNATIONAL FILM FESTIVAL (U.K.)
Leeds International Short Film Award
World Animation Award

LEIPZIG INTERNATIONAL FESTIVAL FOR DOCUMENTARY AND ANIMATED FILM (Germany)
Golden Dove – International Competition Short Animated Film
Golden Dove – International Short Documentary Competition

LOCARNO INTERNATIONAL FILM FESTIVAL (Switzerland)
Golden Leopard – Best Short Film, International Competition
Golden Leopard – Best Short Film, National Competition

LOS ANGELES ASIAN PACIFIC FILM FESTIVAL (California, USA)
Festival Golden Reel Award – Best Narrative Short

MELBOURNE INTERNATIONAL FILM FESTIVAL (Australia)
City of Melbourne Grand Prix for Best Short Film
VicScreen Erwin Rado Award for Best Australian Short Film
Best Animation Short Film
Best Documentary Short Film

MONTREAL FESTIVAL DU NOUVEAU CINEMA (Canada)
Best Short Film – International Competition - Loup Argenté

MORELIA INTERNATIONAL FILM FESTIVAL (Mexico)
Ojo for Best Mexican Animated Short Film
Ojo for Best Mexican Documentary Short Film
Ojo for Best Mexican Fiction Short Film

NASHVILLE FILM FESTIVAL (Tennessee, USA)
Best Animated Short
Best Documentary Short
Best Narrative Short

NEW DIRECTORS/NEW FILMS FESTIVAL (New York, USA)
Documentary Short Program Selection

NEW HAMPSHIRE FILM FESTIVAL (New Hampshire, USA)
Shorts Jury Award, Animation
Shorts Jury Award, Live Action

NEW YORK INTERNATIONAL CHILDREN’S FILM FESTIVAL (New York, USA)
Jury Award Animated Short
Jury Award Live Action Short

NEW ORLEANS FILM FESTIVAL (Louisiana, USA)
Helen Hill Award for Animated Short
Best Documentary Short
Best Narrative Short

NORDISK PANORAMA FILM FESTIVAL (Five Nordic Countries)
Best Nordic Short Film

OUTFEST LOS ANGELES (California, USA)
International Narrative Short Grand Jury Prize
U.S. Narrative Short Grand Jury Prize

OUT ON FILM, ATLANTA'S INTERNATIONAL LGBTQ FILM FESTIVAL (Georgia, USA)
Best Drama Short

PROVINCETOWN INTERNATIONAL FILM FESTIVAL (Massachusetts, USA)
Best Documentary Short
Best Narrative Short
Best Queer Short

RAINDANCE FILM FESTIVAL (U.K.)
Best Short of the Festival
Best Animation Short
Best Short Documentary

REEL SISTERS OF THE DIASPORA FILM FESTIVAL (New York, USA)
Best Narrative Short

REGARD – SAGUENAY INTERNATIONAL FILM FESTIVAL (Canada)
International Grand Prize
National Grand Prize

RIVERRUN INTERNATIONAL FILM FESTIVAL (North Carolina, USA)
Best Animated Short
Best Documentary Short

RHODE ISLAND INTERNATIONAL FILM FESTIVAL (Rhode Island, USA)
Best Short Film Live Action
Best Short Animation
Best Short Documentary

RSF MARTHA’S VINEYARD AFRICAN AMERICAN FILM FESTIVAL (Massachusetts, USA)
Best Short Film

SAN FRANCISCO INTERNATIONAL FILM FESTIVAL (California, USA)
Golden Gate Award Animated Short
Golden Gate Award Documentary Short
Golden Gate Award Narrative Short

SAN FRANCISCO JEWISH FILM FESTIVAL (California, USA)
Best Short Documentary Award

SANTA BARBARA INTERNATIONAL FILM FESTIVAL (California, USA)
Bruce Corwin Award - Best Animation Short Film
Bruce Corwin Award - Best Live Action Short Film
Best Documentary Short Film Award

SARAJEVO FILM FESTIVAL (Bosnia & Herzegovina)
Heart of Sarajevo for the Best Short Film
Best European Short Film

SEATTLE INTERNATIONAL FILM FESTIVAL (Washington, USA)
Grand Jury Prize Short Animation
Grand Jury Prize Short Documentary
Grand Jury Prize Short Live Action www.siff.net

SEBASTOPOL DOCUMENTARY FILM FESTIVAL (California, USA)
Jury Award Short
Jury Award Mini-Doc

SHEFFIELD DOC/FEST (U.K.)
Best Short Film: International Short Film Competition

SINGAPORE INTERNATIONAL FILM FESTIVAL (Singapore)
Best Southeast Asian Short Film

SITGES INTERNATIONAL FANTASTIC FILM FESTIVAL OF CATALONIA (Spain)
SOFC Best Short Film Award
Best Animated Short Film

SLAMDANCE FILM FESTIVAL (Utah, USA)
Jury Award for Animation Short
Jury Award for Documentary Short
Jury Award for Narrative Short

ST. KILDA FILM FESTIVAL (Australia)
Best Short Film
Best Documentary

ST. LOUIS INTERNATIONAL FILM FESTIVAL (Missouri, USA)
Best of Fest
Best Animated Short
Best Documentary Short
Best Live Action Short

SUNDANCE FILM FESTIVAL (Utah, USA)
Short Film Grand Jury Prize
Short Film Jury Award: International Fiction
Short Film Jury Award: US Fiction
Short Film Jury Award: Animation
Short Film Jury Award: Non-fiction

SYDNEY FILM FESTIVAL (Australia)
Dendy Award - Best Australian Short Film – Live Action
Yoram Gross Animation Award

SOUTH BY SOUTHWEST (Texas, USA)
Best Animated Short
Best Documentary Short
Best Narrative Short

TASVEER SOUTH ASIAN FILM FESTIVAL (Seattle, USA)
Best Short Film

TRAVERSE CITY FILM FESTIVAL (Michigan, USA)
Best Short Documentary Film
[NB: The festival has announced its 're-structuring' after the 2023 edition]

THE PAN AFRICAN FILM & ARTS FESTIVAL (California, USA)
Best Narrative Short

TIRANA INTERNATIONAL FILM FESTIVAL (Albania)
Best Short Film

TORONTO INTERNATIONAL FILM FESTIVAL (Canada)
Best Short Film
Best Canadian Short Film

TRIBECA FILM FESTIVAL (New York, USA)
Best Animated Short
Best Documentary Short
Best Narrative Short

URBANWORLD FILM FESTIVAL (New York, USA)
Best Narrative Short

VENICE INTERNATIONAL FILM FESTIVAL (Italy)
Orizzonti Award for Best Short Film

VISIONS DU RÉEL, NYON (Switzerland)
Best Short Film

WARSAW FILM FESTIVAL (Poland)
Grand Prix for Best Short Film
Best Animated Short Film
Best Documentary Short Film
Best Live Action Short Film

WOODSTOCK FILM FESTIVAL (New York, USA)
Best Animated Short
Best Short Narrative
Best Documentary Short Film

'27' by Flóra Anna Buda was Oscar-qualified at Cannes Film Festival (Palme d'Or)

D. Film Awards

ACADEMIA DE LAS ARTES Y LAS CIENCIAS CINEMATOGRAFICAS DE ESPAÑA [GOYA] (Spain)
 Goya Award for Best Animated Short Film
Goya Award for Best Documentary Short Film
Goya Award for Best Fiction Short Film

ACADÉMIE DES ARTS ET TECHNIQUES DU CINÉMA [CÉSAR] (France)
Best Short Film Fiction
Best Animated Short Film
Best Documentary Short Film

ACADEMY OF CANADIAN CINEMA & TELEVISION [CANADIAN SCREEN AWARDS] (Canada)
Best Animated Short
Best Live Action Short Drama
Best Short Documentary


BRITISH ACADEMY OF FILM AND TELEVISION ARTS AWARDS [BAFTA] (U.K.)
Best British Short Film
Best British Short Animation

DAVID DI DONATELLO AWARD [ACCADEMIA DEL CINEMA ITALIANO] (Italy)
Best Short Film

GERMAN SHORT FILM AWARD (Germany)
Animated Film 1 min. – 30 min.
Documentary Film 1 min. – 30 min.
 Live Action 1 min. – 10 min.
Live Action 10 min. – 30 min.

Backflip by Nikita Diakur was 2023 Oscar-qualified at the German Short Film Awards

Related: 2023 Oscar-qualifying  Animation Shorts at Zippy Frames (Reviews, Interviews)

Cover photo: Peter Baynton, Charlie Mackesy, directors of the 2023 Oscar-awarded (Best Animated Short) ' The Boy, The Mole, The Fox And The Horse’ (Photo: Jordan Strauss/AP)

SIGN UP: Want to read more free articles like this? Sign up for Our Newsletter

Related Articles

Image

Zippy Frames is the premier online animation journal promoting European and Independent Animation animation since 2011

[email protected]

Zippy Frames

Quick Links